Anasayfa / Haber / Mülakat ile Göreve Başlatılan Mühendis Atamalarına Dair Karar
betonarme.net

Mülakat ile Göreve Başlatılan Mühendis Atamalarına Dair Karar

Konfederasyonumuza bağlı Türk Enerji-Sen’in, DSİ’de, mülakat ile göreve başlatılan mühendis atamalarının iptali yönünde Danıştay’a açtığı dava karara bağlandı.

Danıştay’ın verdiği iptal kararına göre, DSİ ve benzer kurumlar B gurubu ünvanlar olan memur, mühendis ve benzer unvanlara alacakları personeli sadece merkezi KPSS puan üstünlüğü ile almak zorundadır. Ayrıca sözlü veya uygulamalı sınav yapamazlar.  

KONCUK: TÜRKİYE BİR HUKUK DEVLETİDİR

Danıştay’ın verdiği karara ilişkin bir değerlendirme yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Türkiye bir hukuk devletidir. Ben istediğimi yaparım anlayışıyla hareket edemezsiniz” dedi. Koncuk, “Konfederasyonumuza bağlı Türk Enerji-Sen’in mülakat ile göreve başlatılan mühendis atamalarının iptali yönünde Danıştay’a açtığı davada karar açıklanmış ve mahkeme uygulamanın iptaline karar vermiştir.

Esastan sonuçlanan dava ile birlikte mahkeme bu konuda izlenen yolun yanlış olduğuna hükmetmiş ve hak ve adalet galip gelmiştir.

Türkiye Kamu-Sen olarak her zaman ve her platformda liyakatsiz atamalara karşı olduğumuzu dile getirdik. Mülakatın emek ve alın terini hiçe sayan bir anlayış olduğunu sadece benim adamım mantıcının bir ürünü olduğunu defalarca ifade ettik.   Yüce mahkeme verdiği bu kararlar Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Danıştay’ın verdiği bu kararlar birlikte dava artık esastan sonuçlanmış ve alınan kararın 30 gün içerisinde uygulamaya konulması zaruri bir hal almıştır.

Mahkemenin verdiği bu kararın ardından yaşanabilecek mağduriyetlerin sorumlusu “Ben bilirim, istediğimi yaparım” diyen siyasiler ve bürokratlardır.

Konfederasyonumuza bağlı Türk Enerji-Sen’in kazandığı bu hukuk zaferini bir kez daha kutluyor, diğer kurumlara da bu kararın örnek olmasını, haksız ve adaletsiz atamalara karşı bir uyarı niteliği taşımasını diliyorum” dedi.

kamuajans.com

Hakkında Muhendis

Muhendis
Betonarme.Net Kurucusu | İnşaat Mühendisi

Ayrıca bakınız

0863d28ce327f5a41e3cd1c12747281e

ARTIK SERALARDA YAPI DENETİMLERDE

Her yıl Antalya da meydana gelen fırtına ve hortumlar birçok serada ağır tahribat meydana getiriyor …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir