Anasayfa / Genel / Yapıları Mühendisler Değil, Diploması Denetliyor !
tokkkk_haber_ici

Yapıları Mühendisler Değil, Diploması Denetliyor !

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (TİM-FED) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, Türkiye’de sağlıklı bir yapı denetim sisteminin olmadığını ileri sürerek, ”Yapıları mühendisler değil diploması denetliyor” dedi.

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (TİM-FED) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de yapı kalitesinde büyük sıkıntılar yaşandığını, bunun en önemli nedenin de ”her önüne gelenin müteahhitlik yapabilmesi” olduğunu söyledi.

17 Ağustos Depremi’nin ardından yapıların denetlenmesi için Yapı Denetim Kanunu çıkartıldığını anımsatan Tellioğlu, Kanunun yıllar geçmesine rağmen amacına ulaşamadığı gibi birçok sorunu da beraberinde getiriğini öne sürdü.

Tellioğlu, müteahhitler olarak yapıların denetlenmesine karşı olmadıklarını, mevcut denetleme sisteminin çarpıklığına karşı olduklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

”İnşası 3 yıl süren bir binaya, yapı denetim şirketinin tüm mühendis ve tekniker kadrosuyla toplamda verdiği mesai 1 ayı bile bulmuyor. Böyle denetleme olur mu? Bize göre ülkemizde sağlıklı bir yapı denetim sistemi yok. Bazı mühendisler denetlediği inşaatın adresini dahi bilmiyor. Çünkü inşaata hiç gelmemiş, kağıda imzayı atmış o kadar. Bu da gösteriyor ki yapıları artık mühendisler değil diploması denetliyor. Bunun böyle olmaması lazım. Hiç vakit kaybetmeden yapı denetim sistemi denetlenmeli. Yoksa yaşanacak bir depremde ödenecek bedel çok ağır olur.”

”Sadece taşıyıcı sistem denetlesin”

Yapı denetimdeki çarpıklığın firmalar kadar yasadan da kaynaklandığına dikkati çeken Tellioğlu, yasanın yapı denetim firmalarına yapının musluğundan boyasına kadar çok geniş bir denetleme alanı verdiğini söyledi.

Denetleme alanın genişliğinin asıl denetlenmesi gereken betonarmeye verilmesi gereken önemi azalttığını belirten Tellioğlu, ”Esas olan can ve mal güvenliğini denetime alacak taşıyıcı sisteme yani betonarmeye indirgeyip, sistem kolaylaştırılmalı. Böylece takip ve denetim daha güçlenir. Diğer ince işçilik ve malzeme montajı konumunda olan kısım denetim bölümünden çıkartılmalı. Dolayısıyla 4708 sayılı Kanunda da açıkça ifade edildiği gibi can ve mal güvenliliğini ilgilendiren taşıyıcı sistem yapı denetim kapsamı içerisinde kalıp gerisi bu kapsamın içerisinden çıkartılmalı” dedi.

”Herkes yapı denetçisi olamamalı”

Tellioğlu, Türkiye’nin büyük bir bölümün deprem kuşağında olması nedeniyle yapı güvenliğinin ve bunun denetlenmesinin büyük bir öneme sahip olduğunu ifade ederek, şunları savundu:

”Yapı denetim şirketlerine denetim hataları nedeniyle ağır yaptırım uygulanmalı. Bunun dışında inşaat fakültesini bitiren herkes yapı denetçisi olamamalı. Çünkü yapı denetimi nasıl inşaatta ayrı bir alansa. Bu işi de bu alanda mesleki yeterliliğini kanıtlamış kişilerin yapması gerekir. Mesela Avrupa’da mühendislik fakültesinden mezun olan bir kişiye imza yetkisi 5 yıllık mesleki tecrübeden sonra veriliyor. Bizde de yapı denetçisi olmak için sınava girilmeli bu sınavda başarılı olanlar yapı denetçisi unvanını almalı.”

yapi.com.tr / AA

Hakkında Muhendis

Muhendis
Betonarme.Net Kurucusu | İnşaat Mühendisi

Ayrıca bakınız

0863d28ce327f5a41e3cd1c12747281e

ARTIK SERALARDA YAPI DENETİMLERDE

Her yıl Antalya da meydana gelen fırtına ve hortumlar birçok serada ağır tahribat meydana getiriyor …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir